Povratak na Vesti i Blog
HTR Refactories Beograd | Vatrostalni materijali ostaju hladni i pored pritiska

Vatrostalni materijali ostaju hladni i pored pritiska


Svetski proizvođači vatrostalnih materijala pokazuju da su otporni i pored rastućeg pritiska na ovaj sektor. Rose Pengelly, dopisnica časopisa Industrial Minerals – IM istražuje kako se jedna od najstarijih industrija prilagođava nepredvidivim okolnostima.

Svetska industrija vatrostalnih materijala doživela je velike promene u proteklih pet godina. Povećana konkurencija usled uzdizanja azijskih proizvođača, smanjene potražnje za određene proizvode od čelika i cementa, strožija regulativa u oblasti zaštite životne sredine kao i poteškoće u nabavci sirovina imale su uticaja na ovaj sektor.

Ujedinjavanje proizvođača i objedinjavanje njihovih znanja i linija snabdevanja bio je jedan od vidljivih odogovora na ove trendove, a sve u cilju smanjenja ukupnih troškova i pritisaka na poslovanje.

Povezivanje austrijskog RHI AG i njihovog dotadašnjeg konkurenta, brazilske Magnesite, objavljeno oktobra 2016. godine, predstavlja jedno od najvećih spajanja u oblasti industrije vatrostalnih materijala u poslednjih nekoliko godina. Vrednost ovog povezivanja procenjena je na 500 miliona američkih dolara uz očekivanje da će ovim potezom prihodi novoosnovanog preduzeća porasti na preko dve i po milijarde evra (3.1 milijarda američkih dolara).

Ukoliko se uzmu o obzir različite analize tržišta koje procenjuju vrednost svetske industrije vatrostalnih materijala na oko 23 milijarde američkih dolara, može se zaključiti da je spajanje ova dva preduzeća dovelo i do sjedinjavanja značajnog tržišnog udela.

Rukovodstva ova dva preduzeća, koja su i zaslužna za njihovo spajanje i stvaranje novonastalog RHI Magnesita smatraju da je objedinjavanje bio priorodan korak za oba proizvođača, a ne posledica težih okolnosti na tržištu.

„Istorijski posmatrano, industrija vatrostalnih materijala bila je prilično regionalizovana, a spajanje proizvođača podstiče rast i od suštinskog je značaja za poslovanje“, navodi za IM Reinhold Steiner, generalni direktor prodaje u RHI Magnesiti, i dalje kaže: „Ukoliko pogledate našu istoriju videćete da RHI Magnesita ima korene u preko dvadeset različitih preduzeća i ovo strateško povezivanje uključuje mnogo dodatnih aspekata i ojačava naše konkurentske prednosti u celom lancu snabdevanja.“

Spajanje ova dva velika preduzeća koja poseduju globalno značajne lance snabdevanja i korisničke mreže bilo je veliko postignuće. Nakon deset meseci intenzivnog rada na integraciji Steiner navodi da je RHI Magnesita krajem oktobra 2017. godine počela da ispunjava ciljeve koji su postavljeni prilikom spajanja.

Među postavljenim ciljevima su i sposobnost boljeg upravljanja cikličnošću u industriji vatrostalnih materijala i postizanje veće kontrole nad izvorima sirovina.

Kako bi dobio dozvolu za spajanje od Evropske Komisije, RHI je morao da se odrekne određenih svojih poslova u oblasti sirovina, uključujući i potpuno odricanje od posla sa dolomitima na teritoriji Evropske ekonomske zajednice, iako su se time bavili dugi niz godina. Istovremeno, Magnesita je morala da odustane od proizvodnje i prodaje magnezit-ugljeničnih opeka na istoj teritoriji. Ova dva posla su preduzećima donosila prihod od skoro sto miliona evra u 2016. godini i predstavljala ukupno između 3 i 4 posto ukupnih projektovanih prihoda.

“Uvek je teško doneti odluku kad preduzeće treba da se odrekne svojih značajnih ekonomskih resursa, udela u tržištu ili prihoda. Ipak, mi smo sigurni da nam naša komplementarnost izražena u ujedinjenoj grupaciji, kao i značajan proizvodni portfolio dolomita nekadašnje Magnesite, uključujući i njene rudnike ovog minerala kao što je rudnik York u Sjedinjenim Američkim Državama, omogućava da ponudimo klijentima veći opseg proizvoda i usluga, u odnosu na pređašnji period“, navodi Steiner za IM i dodaje da je prva neposredna korist od sinergije vidljiva u nabavkama, gde je napravljen značajan napredak zahvaljujući spajanju.

„Naši timovi takođe rade na tome da usppostave najbolju moguću proizvodnu i dostavnu mrežu i time omoguće transfer proizvoda na najpogodnija mesta u okviru šire mreže. Time će se povećati produktivnost i poboljšati kapaciteti, smanjiti troškovi logistike i pruziti klijentima bolja usluga zahvaljujući zargranatijoj mreži“, dodaje Steiner.

Bolja vrednost od dodatnih akvizicija?

Velika spajanja i akvizicije, poput spajanja RHI i Magnesite, mogla bi veoma brzo da preoblikuju situaciju i industriji vatrostalnih materijala i pomognu da kompanije dopru i osvoje teritorije na tržištu koje su do tada čvrsto čuvali konkurenti.

Međtim postoji i izvesna skepsa u vezi sa krajnjoj vrednosti takvih velikih transakcija, koje najčešće dovode do nastanka velikih konsultantskih i pravnih troškova za čiju otplatu je potrebno mnogo vremena.

Takođe, i kupci su generalno obazrivi prema takvim vrstama strateških spajanja jer se plaše smanjene konkurencije i manje moći za pregovaranje, što na kraju dovodi do viših cena za proizvode.

Stručnjaci iz oblasti vatrostalne industrije, koji nisu želeli da budu imenovani, potvrdili su za Industrial Minerals da međuregionalne akvizicije imaju tendenciju da budu uspešnije sa transakcione tačke gledišta, ali da ih kupci posmatraju sa sumnjom.

„Kada velika kompanija kupi manju da bi učvrstila svoj položaj u određenoj oblasti, to često dovodi do rasta cene za klijente manjeg preduzeća i može dovesti do smanjenja asortimana proizvoda u ponudi, jer veća matična kompanija često izbacuje nekoliko marginalnih proizvodnih linija”, rekao je konsultant iz jednog od sektora.

Nedavni primer srednjeg regionalnog spajanja i akvizicije u vatrostalnoj industriji bio je preuzimanje francuskog proizvođača specijalnog cementa, kompanije Kerneos, od strane giganta u oblasti industrijskih minerala – Imerys SA sa sedištem u Francuskoj, za približno 880 miliona evra u 2017. godini radi formiranja nove divizije, Imerys Aluminates.

Poslednji primer slične integracije je iz decembra 2017. godine kada je francuska kompanija Saint-Gobain High Performance Refractories objavila je da je kupila američku kompaniju Spin-Works International Corp, specijalizovanog proizvođač 3D-štampanih i ekstrudiranih silicijum-karbidnih keramičkih komponenata koje unapređuju efikasnost u industrijskim procesima visoke temperature. Vrednost ove akvizicije ostala je nepoznata.

Čak i RHI Magnesita nije dobila sve što je smatrala da je potrebno svojim spajanjem i u novembru 2017. godine, kompanija je kupili švedsku Agellis Grupu da bi proširila svoju stručnost u oblasti tehnologije senzora i merenja.

Dok neki klijenti kritikuju očigledno smanjenje izbora u sektoru vatrostalnih materijala, zagovornici trenda ističu da spajanja i akvizicije kupcima omogućavaju veći pristup raznovrsnijem asortimanu proizvoda od jednog dobavljača, prednost u oblasti unapređenog istraživanja i razvoja (IR) i da su povezivanja od ključnog značaja ako proizvođači žele da prebrode izazove u industriji. Takođe kažu da treba da očekujemo više ovakvih dogovora.

„Smatramo da se industrija vatrostalnih materijala suočava sa dodatnom globalnom konsolidacijom, koja će biti naročito jaka u manje razvijenim regionima i tržištima poput Azije, naročiti Kine”, rekao je Steiner iz kompanije RHI Magnesita.

Ovaj stav je ponovljen na ovogodišnjem Međunarodnom kongresu vatrostalstva u Delhiju (IREFCON) početkom marta, kada je predsednik IREFCON-a, Parmod Sagar, naglasio prednosti razmena znanja u okviru strateških spajanja i akvizicija.

“Postoji mnogo konsolidacije na međunarodnom tržištu vatrostalnih materijala i radujemo se učenju o najboljim tehničkim praksama od naših kolega, kako bismo zadovoljili potrebe industrija naših ključnih klijenata”, rekao je Sagar.

Takođe je ukazao na rastuće troškove vatrostalnih sirovina, za koje IREFCON izračunao da su se povećali u proseku za 18% u poslednje dve godine.

Sagar je rekao da iako konsolidacija može da smanji izloženost volatilnosti cena minerala, kompanije iz oblasti vatrostalstva u zemljama poput Indije koje zavise od uvoza bi imale koristi od više ulaganja u domaće rudarstvo sirovina za vatrostalne minerale poput magnezita, nemetalurškog boksita, glinice i grafita kako bi se ojačala sigurnost snabdevanja.

Britanske kompanije i Bregzit

Ipak, neke kompanije su odolele privlačnosti ponuda za uvećanje poslovnih prilika kroz ekspanziju u industriji neorganskih materijala. U 2014. godini, kompanija Morgan Advanced Materials sa sedištem u Berkširu, Velika Britanija, odbila je ponudu od 2 milijarde funti (2,8 milijardi dolara*) od konkurentskog britanskog proizvođača vatrostalnih materijala, kompanije Vesuvius plc. Kompanija Morgan smatrala je da je ponuda kompanije Vesuvius za kupovinu akcija potcenila vrednost preduzeća i da bi zbog niskih marži u oblasti vatrostlnih materijala za industriju gvođa i čelika izložila akcionare kompanije riziku.

Ipak, obe kompanije su poslovale dobro u odvojenim jedinicama u 2017. godini, pre svega zahvaljujući oporavku proizvodnje čelika na globalno nivou. Ali prema mišljenju poznavalaca prilika iz ove oblasti, i Morgan i Vesuvius mogu zažaliti zbog svoje odluke o nespajanju ako UK ne postigne zadovoljavajući trgovinski dogovor sa Evropskom unijom nakon izlaza Velike Britanije (Bregzit) iz političkog i ekonomskog bloka EU.

“Neki od proizvoda koje Morgan i Vesuvius proizvode oslanjaju se na sirovine i komponente koji prelaze Engleski kanal i po nekoliko puta pre nego što se gotov proizvod proda”, izjavio je ekspert za Industrial Minerals. „Obe kompanije imaju velike operacije u inostranstvu i vertikalno integrisane lance nabavke, ali njihovo poslovanje u Evropi moglo bi da postane komplikovanije. Možda bi im bilo lakše kao jednoj velikoj kompaniji”, dodali su.

Stav čelnih ljudi Britanske keramičke konfederacije (BKK), koja predstavlja britansku industriju keramike, uključujući i proizvođače vatrostalnih materijala, je da Bregzit nudi britanskim proizvođačima važne prilike, poput prilike razvoja alternative „sa više pozitivne nego negativne motivacije”, i da se kompanije iz ove industrije nepravedno kažnjavaju.

Međutim, ova organizacija upozorila je da će se britanski proizvođači suočiti sa značajnom prazninom u izvozu ako se njihov trenutni carinski trgovinski odnos sa EU ne zameni.

„Sa obzirom na to da se 50% britanskog izvoza vatrostalnih materijala prodaje u zemljama EU, moramo osigurati adekvatan i sveobuhvatan trgovinski dogovor između UK i EU bez tarifa i barijera”, smatraju iz BKK u načelnom dokumentu namenjenom UK vladi iz prošle godine.

Portparol BKK rekao je za Industrial Minerals da je pre referenduma o prekidu članstvu UK u EU u junu 2016. godine, oko 75% njenih članova glasalo za ostanak u EU. „Sada smo prebacili naš fokus na činjenja Bregzita funkcionalnim za naše članove u pogledu ključnih energetskih i trgovinskih problema. Slabi britanski trgovinski pravni lekovi, tarife za uvoz u EU i regulatorne razlike ne bi bile dobrodošle”.

Pritisak na ključne kreatore politika

Proizvođači vatrostalnih materijala u UK i EU su pozvali na snažne i koherentne industrijske strategije u svojim odgovarajućim jurisdikcijama, za koje kažu da su od ključnog značaja kako bi se osiguralo da njihove operacije ostanu konkurentne sa drugim svetskim dobavljačima.

U februaru, Cerame Unie, industrijsko udruženje koje zastupa evropske proizvođače keramike, uključujući i vatrostalne materijale, dostavilo je Evropskoj komisiji dokument čiji su koautori predstavnička tela drugih evropskih industrija, u kome se naglašava potreba za „ambicioznom EU industrijskom strategijom”.

Prema mišljenju Cerame Unie, mere koje su potrebne za podršku evropskih proizvođača vatrostalne keramike uključuju obezbeđivanje prijateljskog okruženja za poslovanje, unapređen pristup veštinama i obuci, više istraživanja i inovacije, bolji pristup finansijama i reformu međunarodne trgovine.

U Sjedinjenim Državama, jednoj od najvećih proizvođača vatrostalnih materijala, oštra retorika sadašnjeg republikanskog predsednika Donalda Trampa o zaštiti američke industrije do sada nije rezultovala određenom strategijom i direktnim propisima koji se odnose na industriju vatrostalnih materijala. Međutim, očekuje se da američki proizvođači imaju koristi od smanjenja korporativnog poreza sa 35% na 21% iz decembra 2017. godine, a mogli bi da dobiju i podsticaj od nedavno objavljenog rasta američkih uvoznih tarifa za čelik i aluminijum, ukoliko to dovede do planiranog porasta domaće proizvodnje metala.

Nepredvidljivost trgovinskih politika Trampove administracije u međuvremenu izaziva zabrinutost u drugim delovima sveta, naročito među britanskim i evropskim izvoznicima vatrostalnih materijala.

„Britanski sektor vatrostalstva u velikoj meri pokreće izvoz, tako da su nesigurnosti koje postoje oko budućeg trgovinskog okruženja, u smislu Bregzita i pristupa Trampove administracije međunarodnoj trgovini, veoma važne” ocena je BKK za IM.

Pristup sirovinama

Pouzdana nabavka sirovina dobrog kvaliteta bila je izvor zabrinutosti za proizvođače vatrostalnih materijala duži niz godina.

Ukidanje kineskih kvota za izvoz i poreza za određene vatrostalne sirovine, poput magnezijum oksida, inicijalno je rezultovalo porastom snabdevanja na međunarodnom tržištu (obimi izvoza u 2017. godini porasli su za 94,1% iz godine u godinu na 653.528 tona) i odgovarajućim smanjenjem cena. Međutim, strože kažnjavanje zagađenja koje je uticalo na postrojenja za sinterovanje i ograničenja rudarenja magnezita u 2017. godini, u kombinaciji sa malim porastom potražnje, izazvalo je zatezanje dostupnosti i podizanje cena – situacija koja je predstavljala posebne probleme za velike uvoznike poput Indije.

Udruživanje resursa kompanije RH Magnesita je ublažilo neke, mada ne sve, zabrinutosti u vezi sa sirovinama.

„Dostupnost naših sopstvenih sirovina od ključne je važnosti i omogućava nam da garantujemo našim kupcima dosledno visok nivo kvalitet naših proizvoda. Više od 70% naših osnovnih sirovina dolazi iz naših rudnika, uglavnom dolomit i magnezit”, izjavioje Steiner za Industrial Minerals.

Prema Steineru, kompanija RHI Magnesita sada proizvodi oko 50% svojih potreba za sirovinama, ali i dalje zavisi od kineskih dobavljača za nadoknadu ostatka.

„Dramatičan porast tržišnih cena za nekoliko ključnih kineskih proizvoda i usluga, naročito topljenje i sinterovanje magnezijum oksida, značajno je opteretilo našu strukturu troškova poslednjih meseci. Da bismo dodatno povećali povratnu integraciju ovih sirovina u budućnosti, obnovili smo proizvodnju u našoj fabrici u Porsgrunu u Norveškoj, u kojoj se jedinjenja magnezijum oksida sa najvišom vrednošću izvlače iz morske vode.“

Evropska federacija vatrostalnih proizvođača (PRE) prethodno je izjavila da evropska industrija vatrostalnih materijala „snažno zavisi od uvoza vatrostalnih industrijskih minerala” i da je „situacija nabavke, posebno kritična za magnezijum oksid, boksit i grafit visokog kvaliteta koji se primarno dobavljaju iz Kine”.

PRE, preko svojih različitih nacionalnih udruženja, nastavlja da lobira u Evropskoj komisiji kako bi pokrenuli odlučne aktivnosti u skladu sa njenom „Inicijativom za sirovine”, za koju kritičari kažu da je do sada postigla jako malo osim što je predstavila popis kritičnih sirovina za EU industrije.

Iako su poslednje političke odluke Kine izazvale poteškoće za uvoznike kineskih sirovina, Steiner naglašava da postoje određene dugoročne prednosti za međunarodnu vatrostalnu industriju, koja se već dugo žali na to da je tržište preplavljeno jeftinim kineskim vatrostalnim proizvodima.

“Nedavne aktivnosti centralne kineske vlade dovele su ne samo do značajno manje dostupnosti sirovina magnezita, već i do strožih zahteva o ekološkim, zdravstvenim i bezbednosnim temama, i tako do viših troškova kineskih proizvođača”, rekao je za Industrial Minerals.

Prema mišljenju Steinera, to znači da se troškovna struktura kineskih vatrostalnih proizvođača sada razvija prema međunarodnom proseku, izjednačavajući tako tržišne uslove za strane konkurente.

Rešavanje izazova novim tehnologijama

Da bi odgovorili novim izazovima sa kojima se suočava industrija vatrostalnih materijala, proizvođači ulažu značajne iznose u nove tehnologije i prilagođavaju način na koji posluju da bi ostali u toku sa trendovima koji se menjaju.

RHI Magnesita, koja ima tima za istraživanje i razvoj od 270 zaposlenih, kao i članovi BKK, naglasili su značaj „ponude kompletnih usluga (full service offerings)” kao način za izolovanje i zaštite svog poslovanja od nesigurnih trgovinskih politika i efekta pada potrošnje vatrostalnih materijala i kako bi procesi proizvodnje čelika i cementa postali efikasniji.

„Naše ponude kompletne usluge klijentima već nailaze na visoku potražnju u razvijenim zemljama i postaju popularne na globalnom nivou”, rekao je Steiner.

Efikasnost je takođe veliki pokretač tehnološkog napretaka u industriji vatrostalnih materijala i sa rastućim pritiskom na sektor da izvrši dekarbonizaciju i postane ekološki odgovorniji na svim poljima.

„Posebna oblast inovacije [među članovima BKK] je fokusirana na razvoj vatrostalnih materijala koji štede energiju i pomažu da se ublaži uticaj visokotemperaturnih procesa na okruženje”, istakli su iz BKK za Industrial Minerals.

Kompanija RHI Magnesita, koja upravlja sa 35 proizvodnih pogona u 16 zemalja, suočava se sa izazovima usklađivanja sa složenom kombinacijom lokalnih i međunarodnih ekoloških propisa, od koji svi postaju sve stroži.

„Kao lider u  vatrostalstvu na globalnom nivou, od nas se zahteva ne samo da usaglasimo naše poslovanje i proizvodnju sa  svim datim standardima i da radimo sa lokalnim vlastima, već i da definišemo nove standarde na globalnom nivou. Kada se pogledaju ekološki propisi različitih zemalja, može se videti da i dalje postoji značajna praznina u pojedinačnim nacionalnim ekološkim standardima. Dok u EU već postoje ambiciozni nivoi, sada možemo videti drastičnu promenu propisa i u Aziji”, objasnio je Steiner.

Nedavni razvoji novih politika i stroži ekološki propisi u Kini doveli su do vrlo strogih ograničenja za azot oksid i sumpor dioksid, između ostalih, koji se ispuštaju iz fabrika. Mnoge fabrike za proizvodnju vatrostalnih materijala se takođe prisiljavaju da pređu sa ugalj na upotrebu prirodnog gasa i da instaliraju filtere za prečišćavanje gasova koji se ispuštaju.

Kao i u drugim industrijama, efikasnost industrije vatrostalnih materijala pokreće digitalizacija. „Smatramo da će sami proizvodi, ali posebno procesi, mašine i lanac nabavke postati pametniji na duge staze”, rekao je Steiner.

„Uz upotrebu obimnih podataka možemo pomoći našim kupcima da bolje predvide održavanje, izdržljivost i ugradnju materijala, smanje prekide rada i unaprede proizvodne procese. Pored toga, industrija čelika naročito prolazi kroz jak trend prema potpuno automatizovanim čeličanama.“

Autorka: Rose Pengelly

Izvor: www.indmin.com 

Za web portal HTR Refractories objavljeno i prevedeno uz saglasnost časopisa Industrial Minerals: www.indmin.com

Fotografija: RHI MAGNESITA