Povratak na Vesti i Blog
HTR Refactories Beograd | Najsavremenija tehnologija u pripremi međulonca

Najsavremenija tehnologija u pripremi međulonca


Prenosimo tekst objavljen u časopisu HBIS Železare Smederevo o implementaciji projekta na održavanju agregata međulonac koji smo uspešno sproveli prošle godine. 

Nakon temeljnih priprema, sredinom maja je na Čeličani instalirana najsavremenija mašina treće generacije za ugradnju samovezujuće vatrostalne mase u međuloncima. Mašina je poslednja reč tehnike i njenim korišćenjem proces rada se višestruko ubrzava, povećava se kvalitet vatrostalnog ozida i bezbednost na radu. Više se ne koristi prirodni gas i samo po tom osnovu ušteda po međuloncu je oko 400 evra. Na mesčnom nivou to je ušteda od oko 50.000 evra.

Mi smo ovaj projekat pokrenuli pre godinu dana i sa stanovišta proizvodnje dobili smo mašinu od izuzetnog značaja. Ona služi za takozvano betoniranje međulonca suvom masom, odnosno za ugradnju vatrostalnog ozida. Bitno je i da ćemo u svakom trenutku imati na raspolaganju međulonac za start livenja i nećemo morati, kao do sada, da čekamo na grejanje vatrostalnog ozida i mase na međuloncu, jer ovde je potpuno suva masa i za pripremu međulonca od kraja livenja do početka sledečeg livenja dovoljno je od 30 do 45 minuta, kaže Dejan Mašić rukovodilac proizvodnje u ovom pogonu i naglašava: Više ne koristimo prirodni gas za predgrevanje mase. Na ovaj način ćemo uštedeti ogromne količine novca, jer je naš pogon bio jedan od najvećih potrošača prirodnog gasa. Mi smo takođe znatno ubrzali proizvodni proces i povećali bezbednost na radu jer ne koristimo vlažnu vatrostalnu masu koja može biti uslov za eksploziju, a više nema ni prašine pri pripremi vatrostalnog ozida međulonca.

Brža i kvalitetnija vatrostalna usluga

Đorđe Ćorić, zamenik rukovodioca za vatrostalne materijale u pogonu Vatrostalstvo, kaže da sa stanovišta pripreme vatrostalne mase uvođenje u rad mašine Ankertun SH predstavlja revolucionarni tehnološki korak. Mi vatrostalci sada Čeličani pružamo bržu i kvalitetniju uslugu. Prvo, koristimo kvalitetniju vatrostalnu masu, drugo, do sada smo koristili prvu generaciju ove mašine, a sada treću i zahvaljujući tome, osim prirodnog gasa, ne koristimo više ni vodu pri formiranju vatrostalne obloge, što olakšava i ubrzava naš posao, posebno u zimskim uslovima. Treće, to što se pri radu više ne stvara prašina olakšanje je našim izvršiocima, a povećava i bezbednost na radu, naglasio je Ćorić

Ankertun SH – najsavremenija mašina

Bilo je to još u vreme bivšeg poslodavca i tada je moja ideja bila odbijena. Sadašnji poslodavac je prepoznao značaj korišćenja nove tehnologije i prihvatio saradnju sa firmom RHI Magnesita. Zadovoljni smo ovom odlukom, jer pored kvaliteta i bezbednosti ostvarujemo i veliku uštedu, rekao nam je Ljubiša Marković glavni poslovođa za livenje čelika, inače pokretač ideje da se stupi u kontakt sa firmom RHI Magnesita i pregovara o instaliranju mašine Ankertun SH u čeličani.

Mašina Ankertun SH je najmodernija mašina na svetu ovog tipa. Reč je o suvoj metodi obrade mase sa samo jednim procentom vode i otuda ovu masu ne treba predgrevati prirodnim gasom radi isparenja vode. Mašina je instalirana za 4 dana. Mi ćemo je servisirati, njena vrednost je 100.000 evra. Imamo izuzetnu saradnju sa kompanijom HBIS i ja se nadam da ćemo i dalje uspešno sarađivati, kaže Srđan Ekmečić, iz tehničkog servisa kompanije HTR, inače predstavnika austrijske firme RHI Magnesita.

Šta je  je međulonac?

Međulonac je značajna karika u Proizvodnji čelika. To je posuda koja vrši prihvat čelika iz livnog lonca i njegova osnovna namena je da dodatno čisti čelik i obezbedi kontinuirano livenje tokom uklapanja šarži (zamena livnog lonca sa čelikom). Iz međulonca se čelik izliva u kristalizator za proizvodnju slabova na radijalnim mašinama. Kapacitet međulonca je oko 24 tone. Kao i kod svih toplih agregata i kod njega je bitan kvalitet vatrostalne obloge. Upravo se korišćenjem mašine Ankertun SH ostvaruju izuzetni rezultati u pogledu kvaliteta i brzine pripreme.

Autor: Nebojša Janković

Tekst je objavljen u časopisu HBIS SERBIA, listu kompanije HBIS Group Serbia Iron & Steel