Udruženje World Refractories Association  –  Stanovište u pogledu epidemije izazvane virusom COVID-19:

Postoji nužnost da se nastavi bezbedno i odgovorno poslovanje. U sklopu reagovanja na svetsku pandemiju izazvanu koronavirusom (COVID-19), privremeno zatvaranje onih vidova poslovanja koji nisu od suštinskog značaja, kao i drugi napori kojima se virus COVID-19 drži podalje od preopterećenih bolničkih kapaciteta i zdravstvenih ustanova stvaraju velike izazove u brojnim zemljama, baš kao i u mnogim delatnostima. Rukovodeća tela moraju da omoguće potpuno funkcionisanje suštinskih poslova kojima se podržavaju operacije zdravstvenih sistema i garantuju javna sigurnost i nacionalna bezbednost. Poslovanje koje se odnosi na vatrostalne proizvode treba da bude priznato kao delatnost od suštinskog značaja, za koju je nužno da nastavi svoje nesmetano obavljanje.

Vatrostalni proizvodi: Od suštinskog značaja za industriju

Vatrostalni proizvodi obavljaju suštinsku ulogu u svakodnevnim operacijama gotovo svakog proizvodnog sektora. Ovi keramički materijali od suštinskog su značaja za sve proizvodne procese koji počivaju na izraženoj toplotnoj energiji. Bez vatrostalnih proizvoda, važne delatnosti, kao i proizvodi koji u njima nastaju, ne bi uopšte postojali. Bilo da je reč o vozilima hitne pomoći koja vozimo, o bolnicama koje koristimo, putevima u koje se uzdamo, medicinskoj opremi koja nam je potrebna, komunikacionim alatima koje upotrebljavamo, otpadu koji moramo da spalimo ili o lekovima koje uzimamo, svet kakav poznajemo ne bi ni postojao bez vatrostalnih proizvoda.

U kontekstu problematike vezane za virus COVID-19, naši klijenti u delatnostima koje se bave čelikom, aluminijumom, bakrom, staklom, hemijskim proizvodima, energetikom, upravljanjem otpadom i celuloznom i papirnom industrijom neposredno su odgovorni za snabdevanje osnovnim materijalima koji se koriste za proizvodnju, u ovom trenutku, izrazito neophodnih artikala, kao što su bolnički kreveti, vozila hitne pomoći, respiratori, maske za lice i ostala medicinska oprema i sredstva. Proces njihove proizvodnje, čak i u kraćem vremenskom roku, ne bi mogao da se odvija bez vatrostalnih proizvoda.

Zdravlje i bezbednost predstavljaju prioritete industrije

Izrazito je važno da neprekidno proizvodimo vatrostalne proizvode, tim pre što oni predstavljaju suštinske komponente u gotovo svim lancima snabdevanja proizvodima. Istovremeno, naši najvažniji prioriteti jesu, i oduvek su bili, bezbednost i dobrobit svih zaposlenih u našoj delatnosti, baš kao i u zajednicama u kojima oni posluju.

Kako je delatnost proizvodnje vatrostalnih proizvoda posredstvom udruženja WRA povezana na svetskom nivou, od najranijih faza pretnje izazvane virusom COVID-19, proizvođači vatrostalnih proizvoda bili su proaktivni u preduzimanju dodatnih mera predostrožnosti kojima se obezbeđuju zdravlje i sigurnost svih učesnika u našoj delatnosti. Ovim se podrazumeva poštovanje svih preporuka i naloga Svetske zdravstvene organizacije (WHO), kao i svih nacionalnih, regionalnih i lokalnih organizacija u merama reagovanja na virus COVID-19. Svi zaposleni u delatnosti proizvodnje vatrostalnih proizvoda koji svoj posao mogu da obavljaju od kuće, to i čine. U pogonima koji moraju da nastave proizvodnju vatrostalnih proizvoda, u obavljanju proizvodnih operacija nužna je primena najstrožih protokola bezbednosti i higijene u sklopu borbe protiv virusa COVID-19. Njima su, između ostalog, obuhvaćene mere društvenog distanciranja, neprekidno čišćenje i dezinfencija radnih prostorija, korišćenje odgovarajuće zaštitne lične opreme (PPE) i svođenje interakcija među osobljem na najmanju moguću meru.

Proizvodnja vatrostalnih materijala uvek će predstavljati delatnost od suštinskog značaja, tim pre što je ona od izuzetne važnosti za proizvodnju nebrojenih dobara kojima se garantuju sigurnost i bezbednost naše globalne zajednice. I u trenutku dok rukovodeća tela širom sveta nastavljaju da procenjuju privredne delatnosti, delatnost u vezi s proizvodnjom vatrostalnih materijala mora biti postavljena u kategoriju suštinski neophodnog vida poslovanja.

Nekoliko reči o udruženju World Refractories Association 

World Refractories Association jeste forum za odvijanje debate o regulatornoj problematici koja utiče na svetsku trgovinu, za plasiranje zbirnih statističkih podataka iz ove delatnosti, kao i za promociju interesa delatnosti vatrostalnih proizvoda u svetskim razmerama. Osim toga, ovo udruženje obavlja ulogu sagovornika sa drugim industrijskim organizacijama u svetu. Udruženje WRA trenutno se sastoji od šest velikih udruženja u delatnosti proizvodnje vatrostalnih materijala i 16 multinacionalnih privrednih društava.

Izvor: worldrefractories.com

Globalni lider vatrostalstva uvodi nas u budućnost vatrostalnih proizvoda

U Beču održana svečanost povodom otvaranja u projekta digital hub startupa

RHI Magnesita, kao globalni lider u proizvodnji vatrostalnih materijala i rešenja, pokrenuo je četvrtu industrijsku revoluciju u svojoj branši. Zahvaljujući opsežnom osnovnom istraživanju i globalnom, interdisciplinarnom razvojnom radu, ova kompanija uspešno je razvila prve sisteme za optimizaciju procesa zasnovanu na prikupljanju podataka prilikom proizvodnih procesa na temperaturama višim od 1.200°C. Digitalno čvorište koje je uspostavljeno posebno za ovu svrhu sprovešće ove koncepte u stanje potpune spremnosti za plasiranje na tržište.

„Želeo bih da se zahvalim svima koji su nas svojim izuzetnim radom u poslednjih nekoliko meseci uveli u budućnost vatrostalnih proizvoda. Svojim naporima, naše kolege su dokazale ne samo da mogu sasvim precizno da odreaguju na potrebe naših klijenata, već i da mogu da prepoznaju način na koji nove tehnologije i metode mogu da se iskoriste za naše klijente. Uz naše Digitalno čvorište, sjajnim i kreativnim umovima pružamo neophodnu slobodu da razvijaju ove pristupe sve do faze same realizacije u njihovim vlastitim idejnim radionicama i da ih plasiraju na tržište”,  objasnio je Stefan Borgas, izvršni direktor RHI Magnesita u utorak uveče, tokom svečanosti povodom otvaranja novog Digitalnog Hub-a u korporativnom sektoru za inovacije weXelerate u Beču. U najsavremenijim prostorijama koje se nalaze u samom središtu austrijske start-up scene, tri projektna tima radiće na dovođenju 4.0 inicijativa vatrostalnog giganta do potpune spremnosti za plasiranje tržište.

Automatizovana optimizacija procesa (APO): korišćenje podataka za predviđanje budućnosti

Temperatura u LD konvertoru, trajanje i hemijski sastav otopljenog čelika i šljake: „O svakom pojedinačnom koraku u proizvodnji naših klijenata prikupljena je ogromna količina podataka. Ovi podaci sadrže dragocene informacije o načinu na koji se određeni visokotemperaturni procesi odvijaju u njihovim postrojenjima”, objasnio je Kristof Jandl, direktor poslovne jedinice 4.0 u RHI Magnesita. Tu na scenu stupa Automatizovana optimizacija procesa (APO): sistem prima sve raspoložive podatke o datom proizvodnom procesu, kao što su promene u temperaturi, hemijski procesi, optička merenja, ciklusi porudžbina i poslovi planiranog održavanja. Na osnovu ovih informacija, empirijskih vrednosti i rezultata prethodnog merenja, APO koristi veštačku inteligenciju kako bi predvideo način na koji je potrebno održavati vatrostalne materijale i u kom trenutku se oni moraju zameniti.

Nasuprot tome, klijent takođe može saopštiti sistemu kad treba da se sprovedu poslovi planiranog održavanja i praćenja kako bi se, na primer, optimalno iskoristilo vreme između maksimalnog proizvodnog angažovanja. U ovom slučaju, parametri, kao što je planirano održavanje, već su definisani i APO izračunava na koji način se procesi moraju prilagoditi ne bi li se ispunili ovi zahtevi. APO, na osnovu podataka, istovremeno može da pomogne u izboru odgovarajućih proizvoda iz portfolija RHI Magnesita, obezbeđujući time maksimalnu bezbednost i efikasnost resursa.

Brzi (QCK) i širokopojasni spektralni termometar (BST): bolji podaci optimizuju korake u proizvodnji

„Područje primene APO-a u osnovi ne poznaje granice. Međutim, baš kao i u slučaju svake simulacije zasnovane na podacima, u zavisnosti od kvaliteta ulaznih podataka koje dobije APO, i sama predviđanja biće znatno bolja”, dodaje Jandl. Prema tome, dve od inicijativa 4.0 u novom Digitalnom čvorištu bave se sistemima koji za APO mogu da obezbede ulazne podatke koji su čak i boljeg kvaliteta.

Jedna od njih jeste „QCK”: ovaj sistem je zasnovan na vrhunskoj tehnologiji obrade slika i za svega nekoliko sekundi može da preuzme precizno trodimenzionalno skeniranje sistema pri radnoj temperaturi – čak i na temperaturama višim od 1.200°C. Samo merenje ne traje ništa duže od snimanja fotografije. Sve do ovog trenutka, u tu svrhu je korišćena laserska tehnologija, koja traje neuporedivo duže obezbeđujući pritom znatno manju rezoluciju.

BST” će obezbediti dodatne informacije: ovaj postupak merenja u stanju je da naprekidno meri temperaturu, uz potencijal da eliminiše diskretna merenja temperature koja se danas uobičajeno koriste. „Ovo će omogućiti prilagođavanje temperature, tako da otopine imaju tačno potrebnu temperaturu, a time se sprečava i nepotrebno zagrevanje” objašnjava u nastavku Jandl.

Izvršni direktor Stefan Borgas za klijente vidi koristi u omogućavanju neverovatnog povećanja efikasnosti: „Cilj nam je da u budućnosti optimizujemo visokotemperaturne procese svojih klijenata tako da mogu da smanje svoje troškove i da znatno fleksibilnije prilagođavaju svoju proizvodnju. Istovremeno, znatno preciznija merenja omogućiće nam da otkrijemo probleme kojih oni do sada nisu ni bili svesni – i da ih onda zajednički rešimo.”

RHI Magnesita očekuje porast efikasnosti klijenata u godišnjem iznosu od nekoliko miliona evra. Očekuje se i da će ovim doći do velikih promena u samoj kompaniji. „U budućnosti, cilj nam je da iz rudnika izvlačimo sirovine, prerađujemo ih u vatrostalne proizvode i da ih isporučujemo klijentima baš u trenutku kad su im i potrebni. Što znači da i sami nastavljamo da optimizujemo sopstvenu logistiku i proizvodnju ne bismo li ih učinili efikasnijim, a time i klimatski prihvatljivijim”, u nastavku obrazlaže Borgas.

Idejna radionica u gradu

Tim 4.0 u Digitalnom čvorištu RHI Magnesita imaće zadatak da ostvari ove ciljeve. Kopmanija je u utorak uveče organizovala veliku zabavu povodom otvaranja nove kancelarije Digitalnog čvorišta u korporativnom sektoru za inovacije weXelerate u Beču, uz prisustvo svojih klijenata, zaposlenih, partnera i prijatelja. „Od ovog projekta se mnogo očekuje. Ovaj tim će prokrčiti put i razviti rešenja koja mogu da donesu revoluciju u našoj delatnosti. A da bi to i postigao, tim ne samo da mora biti u stanju da promišlja nezavisno i slobodno, već mora biti sposoban da samostalno i brzo donosi odluke. Na ovoj novoj lokaciji, pripadnici tima će se, sasvim sigurno, osećati prijatno u kreativnoj atmosferi, okruženi drugim inovativnim start-up preduzećima dok se zabavljaju uz nove razvoje događaja”, objasnio je Stefan Borgas na svečanosti povodom otvaranja.

Izvor: RHI Magnesita

Fotografija: RHI Magnesita

Kompanija Agellis razvija, proizvodi i prodaje rešenja za elektromagnetno merenje/detekciju i infracrveno praćenje/detekciju nivoa livenih metala. Posvećeni poboljšanju produktivnosti, sigurnosti i dugoročne profitabilnosti kupaca, ključni je moto kompanije Agellis. Agellis je podružnica u potpunom vlasništvu kompanije RHI Magnesita u okviru sistema za napredne tehnologije.

EMLI-FurnaceSlag / Elektromagnetna detekcija šljake u peći

AGELLIS EMLI-FurnaceSlag neprekidno nadgleda protok čelika tokom livenja u peći i pruža alarmom signalizirane rezultate na početku ulaska šljake u tok. Ovo omogućava korisniku da proširi sistem za pokretanje dodatnih sistema za otkrivanje šljake i / ili drugih EMLI mernih uređaja. Komponente testirane u čeličani čine EMLI sistem izuzetno izdržljivim sa niskim troškovima održavanja. Senzori ne zahtevaju posebno rukovanje ili hlađenje.

EMLI-TundishLevel / Neprekidno merenje nivoa čelika u međuloncu

EMLI-TundishLevel obezbeđuje operateru izuzetno osetljivo merenje stvarnog nivoa čelika u konti-livu međulonca, bez obzira na količinu prisutne šljake ili praha. Sa opsegom merenja preko pune dubine međulonca, operater će uvek imati precizne informacije o nivou čelika, biće u stanju da održava ispravno pritisno opterećenje i da isprazni međulonac uz sprečavanje prenošenja šljake u kalup, povećavajući tako prinos.

EMLI-MouldLevel Suspended Edge/ Elektromagnetno merenje nivoa kalupa

Senzor Agellis EMLI-MouldLevel Suspended neprekidno prati nivo metala u kalupu tokom livenja i daje rezultate za kontrolu protoka radi održavanja željenih nivoa rada. EMLI-MouldLevel Suspended najsavremeniji je sistem za elektromagnetno merenje nivoa kalupa dostupan na tržištu. Izuzetno je tačan i pouzdan. Fleksibilna elektronička platforma obezbeđuje jednostavnu instalaciju i dostupan je širok spektar opcija. Automatska kalibraciona oprema vrši punu kalibraciju od 21 tačke u nekoliko minuta, osiguravajući da postupci održavanja zahtevaju minimum resursa i da se mogu izvesti u vrlo kratkom roku.

VISIR-LadleSafe / Detekcija žarišta na loncu

Rizik od proboja na loncu uvek će biti prisutan u proizvodnji čelika, a oštećenja opreme i gubitak proizvodnje su skupe posledice. Vaša proizvodna i operativna rutina mogla bi taj rizik svesti na minimum, ali činjenica ostaje; sve dok se tečni čelik transportuje korišćenjem lonačne peći – postpoji rizik od procurenja. VISIR-LadleSafe sistem je baziran na tehnologiji infracrvene termo kamere, odnosno korišćenju analize podataka radi evaluacije strukture i temperature čelika u samom loncu. Automatski termo prikaz mnogo ranije detektuje potencijalnu opasnost koja se na plaštu lonca ne vidi ljudskim okom.

Ključni pojmovi: Blagovremeno upozorenje opasnosti od procirenjam, praćenje temeprature, optimalna izdržljivost vatrostalnih materijala, Data Mining

VISIR-FurnaceSafe / Sprečavanje probijanja na peći

Agellis VISIR-FurnaceSafe infracrveno praćenje temperature na plaštu peći radi minimiziranja rizika od probijanja tečnog čelika i maksimiziranja operativne dostupnosti peći, sa istovremenim povećanjem sigurnosti. VISIR-FurnaceSafe kontinuirano nadgleda temperaturu omotača peći i trendove temperature na preko 100 000 tačaka merenja. Sistem praćenja automatski upozorava kada se otkriju rani znakovi opasnih žarišta i pomaže u prevetivi opasnih situacija. VISIR-FurnaceSafe skladišti podatke u bazu podataka o merenjima, omogućavajući vam da kreirate nedeljne izveštaje i procenite vatrostalne performanse.

VISIR-LadleDeslag / Brzo praćenje lonca

Sistem VISIR-LadleDeslag nadgleda postupke skupljanja troske u livnom loncu kako bi se postigao čist čelik za dalje postupke obrade, istovremeno osiguravajući da se izbegne preveliki gubitak metala. Kamere i softver VISIR-LadleDeslag-a procenjuju sadržaj šljake na površini površini lonca i dostavljaju informacije operateru kada je postignut dovoljan nivo sakupljanja.

Ključni pojmovi: Praćenje sakupljanja šljake, kontrola šljake, Data Mining

Kontakt

Kontaktirajte nas


Ukoliko ste zainteresovani da sarađujemo, slobodno nas kontaktirajte.
Naš ljubazni tim stojim vam na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem e-maila.