Zajedno sa izvršnim rukovodstvom kompanije RHI Magnesita, austrijska ministarka digitalnih tehnologija i ekonomije Margaret Šrambek predstavila je planove za izgradnju najmodernije fabrike u industriji vatrostalnih materijala.
RHI Magnesita, svetski lider na tržištu vatrostalnih rešenja i proizvoda, investira u ekonomsku budućnost Austrije. Projektom Vodeća digitalna fabrika Radentajn (eng. – Digital Flagship Plant Radenthein) predviđena je izgradnja najmodernije fabrike u industriji vatrostalnih materijala, opremljene po poslednjim svetskim standardima. U izgradnji najmodernije infrastrukture i procesu digitalizacije planirano je ulaganje od oko 50 miliona evra. Ceo proces modernizacije će se odvijati tokom gradnje. Novoizgrađeni delovi će biti pušteni u rad na jesen 2021. godine.
Kako bi se optimalno koristile nove tehnologije i sistemi, potrebni su radnici potpuno novog profila, stoga će fabrika u Radentajnu istovremeno postati i sedište obuke za osposobljavanje stručne radne snage sutrašnjice. Počevši od jeseni 2020. godine, praktikanti iz svih zemalja nemačkog govornog područja obučavaće se novoj naučnoj „tehnologiji procesa“. Kompanija RHI Magnesita takođe učestvuje i u karintskom pilot projektu “Prakse I studije” (engleski: “Apprenticeship and Studies”).
Margaret Šrambek, federalna ministarka za digitalna i ekonomska pitanja, Dr. Herbert Cord, predsedavajući RHI Magnesita, i Majkl Maier, gradonačelnik Radentajna, predstavili su projekat zajedno sa Stefanom Borgasom, generalnim direktorom kompanije RHI Magnesita.
Širenje digitalnog upravljanja kroz ulaganje miliona u digitalizaciju
22 miliona evra će biti investirano u automatizaciju i optimizaciju procesa. Sve teške poslove koji su se prethodno morali obavljati ručno ubuduće će preuzeti pametne mašine i roboti. Fizički napor koji utiče na produktivnost zaposlenih će stoga biti značajno smanjen i oni će se više fokusirati na kontrolisanje i optimizaciju ovih procesa.
Sistem za vršenje proizvodnje će podržavati rad zaposlenih (engleski: MES – Manufacturing Execution System). Do sada su u upotrebi bili odvojeni sistemi koji su kontrolisali radne procese u fabrici nezavisno jedan od drugog. MES predstavlja pametni sistem za kontrolu, sposoban da se samonadograđuje i komunicira, povezan sa svim delovima fabrike, i njime se upravlja iz centralne kontrolne sobe. Primera radi, MES je sposoban da nezavisno zaključi da su potrebni radovi na održavanju ili popravka i da pokrene neophodne procese. MES je prvi takav sistem u industriji i planirano je da se u predstojećim godinama pilot projekat proširi i na ostale fabrike širom sveta.
Ovakav digitalni pomak će udvostručiti naše proizvodne kapacitete. U završnoj fazi, proizvodićemo više od 100,000 tona vatrostalnih materijala u Radentajnu, objašnjava Stefan Borgas, generalni director kompanije RHI Magnesita. Takođe, značajno ćemo podići nivo bezbednosti naših zaposlenih na njihovom radnom mestu, kao i kvalitet naših proizvoda. Mi stvaramo i obezbeđujemo visokokvalitetne poslove u privredi Austrije, i oni će nastaviti da postoje i u budućnosti, zaključuje on.
Dodatnih 24.7 miliona evra se investira u uspostavljanje nove infrastrukture. Pored wireless LAN sistema pravljenog u skladu sa najsavremenijim industrijskim zahtevima, koji će spajati sve mašine, biće postavljene i nove robotizovane stanice kao i kamene prese. Srce nove infrastrukture čine specijalizovani proizvodni tunel visokih performansi kao i visoko specijalizovana peć za pravljenje personalizovanih proizvoda. Visokotehnološki vatrostalni proizvodi kompanije RHI Magnesita se raspaljuju u peći na više od 1800 stepeni Celzijusa.
Dr. Herbert Cord, predsedavajući kompanije RHI Magnesita, posebno ističe dodatni efekat vodeće digitalne fabrike u Radentajnu: Ova investicija potvrđuje našu poziciju lidera u tehnološkim inovacijama, kao i stručno znanje naših zaposlenih. Oni su primenili svoje znanje vodećih tehnologija iz drugih industrija (hemijska industrija, automotivna industrija) tokom planiranja ovog projekta. Rezultat je izuzetan, i cela vatrostalna industrija će u budućnosti moći da se ugleda na Radenthein kao na uzor za buduće modernizacije.
Centar za obuku stručnjaka u oblasti digitalizacije
U isto vreme, kompanija RHI Magnesita investira preko million evra u proširenje centra za obuku u Radentajnu. Lokacija će postati centrala za obuku celog nemačkog govornog područja. Pored postojećih programa za usavršavanje, od jeseni 2020. godine u fabrici će u ponudi biti i praksa iz procesnih tehnologija.
Kompanija RHI Magnesita takođe učestvuje u pilot projektu austrijske pokrajine Karintija – Praksa i studije. Nakon četiri godine studija, studenti dobijaju tri diplome: Bachelor of Science u sistemnom inženjerstvu, stepen obuke iz smera: Elektrotehnika: postrojenje i industrijsko inženjerstvo i stepen obuke iz novouvedenog smera Procesno inženjerstvo.
Digitalizacija je unela revoluciju u naša radna okruženja. Mi vidimo sebe kao pokretače inovacija, sa ambicijom da stalno pomeramo dalje granice mogućeg, preko ulaganja u stručno znanje, kao i putem tehnoloških inovacija. Kako bismo ovo ostvarili, potrebni su nam motivisani, izuzetno dobro iškolovani mladi kadrovi koji će raditi na ovome sa nama, objašnjava Borgas.
Federalnoj ministarki Šrambek se posebno dopada novi program obuke stručnjaka u oblasti digitalizacije: U 2018. godini, predstavila sam nove prakse u digitalnoj sferi, među njima i procesne tehnologije. RHI Magnesita je uočila potencijal ovih modernih praksi. Digitalni centar za obuku u Radentajnu je odličan primer kako se mladi ljudi mogu optimalno pripremiti za praktičan rad u digitalnom svetu.
RHI Magnesita će i dalje biti pokretačka snaga ekonomije regiona
Digitalizacija fabrike u Radentajnu jasna je strateška odluka za Austriju kao poslovnu lokaciju. Od ovog trenutka industrija čelika, energetska, hemijska i staklarska industrija u Europi i dalje će se pouzdano snabdevati proizvodima RHI Magnesita. Kroz ovu investiciju osiguravamo nesmetane procese u industrijama koje su se pokazale ključnim ne samo tokom krize COVID-19, rekao je Borgas.
Margaret Šrambek, federalna ministarka za digitalna i ekonomska pitanja, naglasila je važnost ovakve investicije u ekonomski izazovnim vremenima: Federalna vlada je preduzela jasne mere kako bi podržala austrijsku ekonomiju i pomogla zemlji da prevaziđe ovu krizu. Zadovoljna sam što smo, uprkos kriznim vremenima, uspeli da očuvamo privlačnost Austrije kao poslovne lokacije, u kojoj će sada jedna globalna kompanija poput RHI Magnesite napraviti jednu od najvećih investicija u istoriji svog poslovanja. Ovo je vodeći samoodrživi projekat u oblasti digitalizacije, i kao takav će predstavljati uzor celoj austrijskoj industriji.
Dr. Herbert Cord, predsedavajući kompanije RHI Magnesita, kaže: Investiranje u digitalizaciju naše glavne fabrike u Evropi nije spontana, već namerna odluka. Naš cilj je da proizvodimo visokokvalitetne proizvode tamo gde su nam potrebni i da ne prebacijemo proizvodnju u zemlje sa nižim troškovima radne snage. Kao kompanija, verujemo da je važno preuzeti odgovornost – u ulozi poslodavca, centra za obuku, kao i važnog člana zajednice u kojoj poslujemo; u nekim zajednicama smo prisutni već više decenija.
Majlk Majer, gradonačelnik Radentheina, naglašava značaj koji kompanija RHI Magnesita ima za region: Srećan sam što je RHI Magnesita odlučila da napravi tako veliku investiciju u Radentajnu. Ovo je važan ekonomski pokretač, kako za nas tako i za okolne zajednice i benefit neće biti ograničen samo za zaposlene u fabrici, već će se osetiti i na kompanije u regionu. Gradonačelnik se takođe osvrnuo i na već izuzetno blisku saradnju u obuci praktikanata: Digitalni centar za obuku takođe predstavlja važnu inicijativu. Posebno zato što RHI Magnesita ne obučava kadar samo za potrebe svog poslovanja, već i za potrebe drugih kompanija. Ponosni smo što ćemo uskoro poželeti dobrodošlicu svim mladim ljudima iz nemačkog govornog područja u naš prelepi kraj, u kome zaista vredi i živeti.
Izvor: RHI Magnesita
Fotografija: https://flic.kr/s/aHsmNBguAW