Povratak na Vesti i Blog

Značaj održivosti i liderstva u poslovanju: Inovacije za zeleniju budućnost


U današnjem svetu, održivost nije samo moralna odgovornost već i ključna poslovna potreba, posebno u Evropi. Kompanije su sve češće primorane da se prilagode promenljivim ekološkim politikama i integrišu održive prakse u svoje poslovanje. Ovaj preokret pokreću različiti faktori, uključujući regulatorne zahteve, tržišnu konkurenciju, ekološku odgovornost, reputacione brige, kao i težnju za inovacijama i profitabilnošću.

Evropska unija postavila je ambiciozne ciljeve u okviru Evropskog zelenog dogovora, kako bi postigla klimatsku neutralnost do 2050. godine. Ovo uključuje stroge standarde za emisiju ugljen-dioksida i obaveznu ekološku usklađenost za kompanije. Propisi poput Regulative o objavljivanju održivog finansiranja (SFDR) i Klimatskog zakona zahtevaju integraciju održivosti u korporativne strategije, primoravajući organizacije da izveštavaju o svojim rezultatima u pogledu životne sredine, društva i upravljanja (ESG). Osim toga, politike koje podržavaju principe cirkularne ekonomije promovišu reciklažu, smanjenje otpada i korišćenje obnovljivih resursa, zahtevajući od kompanija da preispitaju i modifikuju svoje poslovne prakse.

Dinamičnost tržišta i održivost

Tržišna dinamika takođe ima ključnu ulogu u ovom prelazu. Potrošači se sve više opredeljuju za ekološki prihvatljive proizvode i usluge, dok investitori prioritet daju kompanijama sa snažnim ESG kriterijumima. Multinacionalne korporacije zahtevaju od svojih dobavljača da se pridržavaju ekoloških standarda, podstičući održivost duž čitavih vrednosnih lanaca. Ovi tržišni pritisci naglašavaju potrebu da se kompanije usklade sa održivim praksama kako bi zadržale konkurentnost i privukle investicije.

Ekološka odgovornost i reputacija

Industrije su značajni izvori emisije gasova sa efektom staklene bašte, što zahteva primenu održivih praksi za ublažavanje klimatskih promena i očuvanje prirodnih resursa. Neodržive prakse, poput prekomerne eksploatacije resursa ili zagađenja, sve više su pod lupom javnosti, dodatno naglašavajući potrebu za korporativnom odgovornošću.

Osim ekoloških i tržišnih imperativa, kompanije posvećene održivosti unapređuju svoju reputaciju i grade poverenje kod potrošača i zaposlenih. Takve organizacije su bolje opremljene da izbegnu kazne, proteste i bojkote, dok se pozicioniraju kao lideri na tržištu. Napori u održivosti takođe podstiču inovacije, dovodeći do efikasnijeg korišćenja resursa, smanjenja otpada i razvoja novih proizvoda, tehnologija i poslovnih modela koji otvaraju nova tržišta i povećavaju profitabilnost.

Lideri u održivosti: HTR Refractories uvodi vodeće proizvođače iz industrije na lokalna tržišta

HTR Refractories ima privilegiju da na lokalnom tržištu zastupa globalne lidere u održivosti, poput kompanija RHI Magnesita i Estanda. Ove kompanije pokazuju kako integracija održivih praksi u poslovanje vodi ka inovacijama, smanjenju uticaja na životnu sredinu i povećanju vrednosti za zainteresovane strane.

Primeri održivosti: RHI Magnesita i Estanda

RHI Magnesita, globalni lider u proizvodnji vatrostalnih materijala, usvojio je sveobuhvatnu strategiju održivosti. Kompanija ima cilj da smanji intenzitet emisije CO₂ za 15% do 2025. u poređenju sa nivoima iz 2018. godine. Ovaj cilj podržavaju inicijative poput povećane upotrebe recikliranih materijala, poboljšanja energetske efikasnosti i prelaska na izvore energije sa niskim sadržajem ugljenika. Do 2025. godine, RHI Magnesita planira da 15% svojih sirovina dolazi iz recikliranih izvora, promovišući cirkularnu ekonomiju i značajno smanjujući emisiju ugljenika. Njihov inovativni model ugovora „4PRO“, predstavljen u novembru 2024. godine, revolucionira vatrostalna rešenja za industrije visokih temperatura, poput čelika, cementa i stakla, unapređujući tehnološke i ciljeve održivosti.

Estanda, španski proizvođač specijalizovan za visokokvalitetne čelične odlivke, pokazuje kako se održivost može integrisati u industrijske procese. Koristeći 100% reciklirani čelični otpad, kompanija minimizira otpad i poboljšava efikasnost resursa. Svi proizvodni procesi oslanjaju se na obnovljive izvore energije, značajno smanjujući ekološki otisak. Estanda takođe primenjuje principe cirkularne ekonomije recikliranjem peska korišćenog u izradi kalupa i efikasnim upravljanjem otpadom.

Lokalni doprinos kroz održivost

HTR Refractories je posvećen iskorišćavanju ekspertize kompanija RHI Magnesita i Estanda kako bi podstakao lokalne inovacije i održivost. Uvođenjem proizvoda ovih globalnih lidera na tržište, HTR Refractories podržava lokalne proizvođače u razvoju novih proizvoda, optimizaciji proizvodnih procesa i usklađivanju sa standardima održivosti. Ova saradnja ne samo da povećava vrednost finalnih proizvoda, već i doprinosi široj tranziciji ka održivoj ekonomiji.

Zaključak

Integracija održivosti u poslovne prakse više nije opcija. Kompanije koje prihvate ovu transformaciju pozicioniraju se kao lideri ne samo u svojim industrijama već i u globalnim naporima za stvaranje održive budućnosti. Kroz svoje partnerstvo, HTR Refractories pokazuje kako preduzeća mogu postići inovacije, profitabilnost i ekološku odgovornost, postavljajući primer za ceo industrijski sektor.

HTR Refractories

Fotografije: iStock